• ۱۴۰۲ دوشنبه ۱۵ خرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 4936 -
  • ۱۴۰۰ سه شنبه ۴ خرداد

كانديداها و مساله گردشگري

جمشيد حمزه‌زاده

پيشتر گفته‌ايم كه جامعه گردشگري همچون بسياري از صنوف و صنايع ديگر، مطالبات خاص خود را از رييس‌جمهور آينده و دولت او دارد. همچنين تاكيد كرده‌ايم بر اينكه صنعت گردشگري و خصوصا همكارانم در جامعه هتلداران ايران نگاهي كاملا حرفه‌اي به موضوع دارند و طبعا در برنامه‌هاي كانديداها به دنبال جايگاه گردشگري هستند. ما مي‌خواهيم ببينيم كه هر يك از كانديداها تا چه اندازه اهميت صنعت گردشگري را دريافته و به آن توجه نشان داده‌اند.
با به پايان رسيدن زمان معهود براي بررسي صلاحيت‌ها، علي‌القاعده فردا تكليف رقباي انتخابات رياست‌جمهوري روشن مي‎شود. طبعا بعد از آن نوبت برنامه‌هايي است كه هر كدام از آنها براي اداره كشور ارايه مي‌دهند. اين موضوع زماني اهميت مضاعف مي‌يابد كه بدانيم صنعت گردشگري در طول سال‌هاي گذشته دچار معضلات فراواني بوده و ركود بي‌سابقه‌اي را تجربه كرده است. وقتي از برنامه يك كانديداي رياست‌جمهوري حرف مي‌زنيم، منظورمان به هيچ‌وجه اشاراتي نيست كه به اهميت گردشگري مي‌كنند و معمولا هم در حد همان اشارات باقي مي‌ماند. منظور برنامه دقيق و كارشناسي شده است. طوري كه جايگاه گردشگري در راهبرد اقتصادي دولت آينده روشن و دقيق باشد. بر اين باورم كه داشتن راهبرد دقيق و روشن در بخش گردشگري مقدم بر انتخاب افراد است. وقتي راهبرد مبتني بر برنامه‌اي دقيق باشد، حتما انتخاب‌ها هم درست خواهد بود. وقتي دولتي روي گردشگري تمركز دقيق و استراتژي شفاف و مدون داشته باشد، حتما وزيري متناسب با آن استراتژي و برنامه انتخاب خواهد كرد. يعني پيش‌نياز داشتن مديراني موفق و كاربلد، اعم از وزير و معاون گردشگري و... داشتن راهبردي است كه توسعه صنعت گردشگري و دستيابي به اهداف آن را بر اساس اسناد بالادستي كشور تضمين كند.

برنامه توسعه كشور، حساب ويژه‌اي روي صنعت گردشگري دارد و اهميت اين موضوع در بيانات مقام معظم رهبري به صراحت آمده است. با اين حال امروز با هدف‌هاي پيش‌بيني شده فاصله‌اي آشكار داريم. دولت آينده براي موفقيت در زمينه اقتصاد، ضرورتا بايد گردشگري را در اولويت قرار دهد چراكه بر اساس برنامه پنج‌ساله توسعه، گردشگري موضوعي است كه به زندگي و معيشت تك‌تك مردم ارتباط پيدا مي‌كند و همه در آن ذي‌نفع‌اند. منتظريم ببينيم اين بحث در برنامه كانديداهاي محترم تا چه اندازه جديت دارد و كدام كانديدا اهميت اين موضوع را به درستي دريافته است.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون