• ۱۴۰۱ شنبه ۲۹ مرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 4996 -
  • ۱۴۰۰ دوشنبه ۱۸ مرداد

اقتصاد بين الملل

غول نفتی امریکا از گروه طرفدار حفاظت از آب و هوا اخراج شد

CLC  (گروه شورای رهبری آب و هوا) که سیاست آن مقابله با تغییرات آب و هوایی در امریکاست، روز جمعه اعلام کرد که شرکت نفتی اگزون موبیل (Exxon Mobil‌)‌ از این گروه اخراج شده است. این اقدام بیش از یک ماه پس از آن صورت گرفت که یک فرد لابیگر از شرکت اگزون اعلام کرد که این شرکت از مالیات کربن به طور علنی حمایت می‌کند، چراکه برنامه جلوگیری از تغییرات آب و هوایی هرگز به اندازه کافی از حمایت سیاسی برای تصویب برخوردار نخواهد بود. پس از آن دارن وودز، مدیر عامل اکسون این اظهارات را محکوم کرد. گرگ برتلسن، مدیرعامل شورای رهبری آب و هوا در بیانیه‌ای گفت: پس از بررسی دقیق، ما تصمیم گرفتیم عضویت اگزون موبیل را در این شورا و گروه امریکایی‌های طرفدار درآمد کربن، بازوی حمایتی ما، به حالت تعلیق درآوریم. اکسون  به همراه شرکت کونوکو فیلیپس ConocoPhillips ، بریتیش پترولیومBP ، شلShell   و توتال Total  یکی از اعضای بنیانگذار این گروه بود. پس از آنکه شورای رهبری آب و هوا در ماه ژوئن از شرکت نفتی اگزون پس از اظهارات این لابیگر حمایت کرد، تصمیم اخیر یک چرخش 180 درجه‌ای در سیاست این گروه محسوب می‌شود. شرکت نفتی اگزون نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که تصمیم این شورا «ناامیدکننده و غیرسازنده» است.


عبور ذخیره ارزی چین از مرز ۳،۲ تریلیون دلار

ذخایر ارزی چین از سه تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلار گذشت. پس از مدت‌ها تعطیلی مجددا فعالیت‌های تجاری و بازرگانی چین آغاز  شده است. میزان ذخایر ارزی این کشور در ماه ژوئن به روند صعودی خود ادامه داده است؛ حتی در زمانی که بانک مرکزی چین در هفته‌های اخیر دست به تزریق گسترده نقدینگی به بازار زده است.  آن‌طورکه دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین اعلام کرده، میزان ذخایر ارزی این کشور با ۲۲ میلیارد دلار افزایش نسبت به ماه قبل به سه تریلیون و ۲۳۶ میلیارد دلار رسیده است.  چین بزرگ‌ترین دارنده ذخایر ارزی جهان است و به نظر می‌رسد با توجه به بازگشایی بخش بزرگی از اقتصاد این کشور، روند صعودی میزان ذخایر ارزی ادامه پیدا کند. 
طی ماه‌های اخیر چین به لطف اجرای سیاست‌های سخت‌گیرانه روی سرمایه از خروج منابع ارزی به خارج از این کشور تا حد زیادی جلوگیری کرده بود.  تا پایان این ماه چین دارای ۱۱۴.۳۷ میلیارد دلار ذخایر طلا نیز بوده است که در مقایسه با ماه قبل ۱۸.۴ میلیارد دلار بیشتر شده است.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون