• ۱۴۰۲ جمعه ۴ فروردين
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 5065 -
  • ۱۴۰۰ شنبه ۱۵ آبان

از گوشه و كنار موسيقي

مجوز انتشار  براي كامكار و انتظامي

دفتر موسيقي معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در مهرماه مجوز ۳۲۶ تك‌آهنگ و ۳۷ آلبوم را صادر كرده است.
روابط عمومي دفتر موسيقي گزارش داد كه آلبوم‌هاي «حال دل» اثر عباس آزاد، «سمفوني نوستالجيا» اثر ارسلان كامكار، «گونش» به خوانندگي مهدي بيداري، «به ياد فروغ» اثر مينا كافي‌زاده، «جانيم يار» به خوانندگي جعفر صادقي و آهنگسازي هادي مكاري، «روزهاي پيانو ۱» به آهنگسازي رضا فرزاد هاشمي، «نوروزخواني» به خوانندگي سيدعباس هاشمي و محمدرضا اسحاقي و آهنگسازي سيدجلال محمدي، «محاكمه» به خوانندگي ‌اسفنديار قره‌باغي و آهنگسازي مجيد انتظامي، «يك قاب و يك خيال» به خوانندگي عليرضا وكيلي‌منش، «پرده فاخته» به خوانندگي محمدحسين اسماعيلي و آهنگسازي محمدحسين و سعيد اسماعيلي و ابوالفضل صادقي‌نژاد، آلبوم «پري‌زاد» به خوانندگي ‌و آهنگسازي غلامعلي فراشياني، «آغاز» اثر علي هنرمند، «دلتنگي» به خوانندگي مسعود مظلوم و آهنگسازي بهنام خدارحمي از جمله آثاري هستند كه در اين ماه مجوز انتشار گرفتند.
براي اين آثار صرفا مجوز انتشار صادر شده و زمان انتشار آن دراختيار مالك اثر است.

پيانيست‌ سرشناس جهان درگذشت

نلسون فرير، بزرگ‌ترين پيانيست برزيل در سن ۷۷ سالگي از دنيا رفت. خبرگزاري فرانسه با اعلام اين خبر گزارش داد: نلسون فرير از سرشناس‌ترين پيانيست‌هاي جهان و بزرگ‌ترين پيانيست برزيل كه بيشتر به اجراهاي خود از فردريك شوپن و مجموعه آثار رمانتيكش شناخته مي‌شد، روز ول نوامبر برابر با 10 آبان در منزل خود در ريودو ژانيرو از دنيا رفت.  فرير در سال ۱۹۴۴ در ايالت ميناز ژرايس برزيل متولد شد. وي از سه سالگي آموزش پيانو را آغاز و دو سال بعد اولين اجراي عمومي خود را تجربه كرد. فرير با برد جايزه‌هاي متعدد از همان سنين جواني در عرصه بين‌المللي به شهرت رسيد. وي با اركستر سمفونيك لندن و اركستر فيلارمونيك برلين و وين ساز نواخت و با رهبران اركستر معروفي چون پير بولز، لورين مازل، كورت مازور و آندره پره‌وين همكاري كرد. فرير پس از اجراي اولين كنسرتش در نيويورك از سوي مجله تايم به عنوان يكي از بااحساس‌ترين پيانيست‌هاي تاريخ معرفي شد. اين پيانيست فقيد در سال ۲۰۱۹ زمين خورد و دستش شكست. از آن زمان ديگر هيچ‌گاه اجراي عمومي نداشت چون اول بايد زير تيغ جراحي مي‌رفت و بعد از آن هم كرونا مانع از چنين كاري شد. فرير از دوستان نزديك مارتا آرخريچ، پيانيست مشهور آرژانتيني بود و چند اجرا در كنار او داشت.

خسارت كرونا  به اجراهاي استراليا

شيوع ويروس كرونا و تداوم آن براي حدود ۲ سال، به صنعت اجراهاي زنده استراليا خسارتي يك ميليارد دلاري تحميل كرد.
مجله بيلبورد گزارش داده است كه توقف تور خوانندگان خارجي، تعطيلي سالن‌ها و كاهش ۷۰ درصدي فروش بليت در دوران شيوع كرونا، يك‌ميليارد و ۴۰ ميليون دلار به ضرر صنعت اجراهاي زنده در استراليا تمام شد.
براساس گزارش منتشرشده از سوي موسسه لايوپرفورمنس استراليا، پس از ركوردشكني اين صنعت در سال ۲۰۱۸ بحران سلامت ناشي از شيوع كرونا همزمان با توقف پروازهاي داخلي و خارجي از ماه مارس سال ۲۰۲۰ و تعطيلي سالن‌ها، تاثيري مخرب بر بازار اجراهاي زنده استراليا گذاشت. تعداد بليت‌هاي صادرشده براي رويدادهاي زنده حوزه سرگرمي اين كشور در سال ۲۰۲۰ از ۲۴ ميليون دلار به زير ۸ ميليون دلار كاهش يافت و درآمد حاصل از بليت‌فروشي از يك‌ميليارد و ۵۰۰ ميليون دلار به ۴۵۰ ميليون دلار رسيد.
محدوديت‌هاي كرونايي به عنوان متهم رديف اول اين كاهش قابل توجه شناسايي شده‌اند چون در يك سال گذشته از تور خوانندگان مشهور خبري نبود و تعجبي ندارد اگر شاهد چنين افتي باشيم.
در بازار كرونازده اجراهاي زنده استراليا «موسيقي معاصر» كه شامل كنسرت‌هاي سبك راك، پاپ و هيپ‌هاپ است، موفق‌ترين و بزرگ‌ترين ژانر بود. اين ژانر در كنار جشنواره‌هاي موسيقي در مجموع ۶۰درصد درآمد بازار اجراهاي زنده و ۴۳درصد تماشاچيان را به خود اختصاص داد.
البته آمار سال ۲۰۲۱ نيز چندان اميدواركننده نيست. از آنجا كه دو بازار عمده استراليا يعني نيوولز و ويكتوريا براي مدت طولاني تعطيل بودند، ممكن است تبعات ويروس كرونا امسال از سال قبل هم بيشتر باشد. اولين ريچاردسون (Evelyn Richardson) مدير گروه لايوپرفورمنس استراليا (LPA) در اين باره مي‌گويد: بازار موسيقي زنده ما پنجره كوچك دعوت از هنرمندان بين‌المللي براي اجراي كنسرت و جشنواره‌هاي موسيقي در سه ماهه پاياني سال جاري ميلادي را از دست داده است. اين رويدادها يا لغو شده يا به اواخر سال ۲۰۲۲ و اوايل سال ۲۰۲۳ موكول شده‌اند.
آن‌طوركه در اين گزارش ذكر شده، بازگشت صنعت اجراهاي زنده استراليا به مدار گذشته مستلزم توجه دولتمردان به سياست‌گذاري‌ها، سطح سرمايه‌گذاري‌ها و زيرساخت‌ها براي حمايت از رشد در همه ژانرهاست. از طرف ديگر واكسيناسيون عليه كرونا نيز نقش مهمي در بازگشايي صنعت اجراهاي زنده و بازنگه داشتن آن ايفا خواهد كرد. در همين راستا، چهره‌هاي شناخته‌شده در صنعت موسيقي و سرگرمي استراليا ماه گذشته در كنار هزاران هنرمند ديگر به كارزار «كشور را واكسينه كنيد» پيوستند و از طرفداران موسيقي خواستند واكسن بزنند.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون