• ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4182 -
  • ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۱ شهريور

اتحاد از بغض ترامپ

اما نزديك‌تر شدن روسيه و چين، نتيجه طبيعي خصومتي است كه واشنگتن در مقابل هر دو كشور به صورت همزمان نشان مي‌دهد و نهايتا هر دو كشور براي مقابله با فشارهاي گسترده امريكا از جمله در مناطق تحت نفوذشان، به همكاري با يكديگر جذب مي‌شوند. ماهيت قدرت دو كشور با يكديگر متفاوت است و اين ماهيت متفاوت اجازه مي‌دهد كه دو قدرت به عنوان مكمل در كنار يكديگر فعاليت كنند. روس‌ها بيشتر در حوزه‌هاي سخت نظامي و امنيتي توان بيشتري دارند و مي‌توانند منافع امريكا را در پرونده‌هاي حساس بين‌المللي به چالش بكشند. چيني‌ها در مقابل با توان اقتصادي و تجاري خود مي‌توانند امريكا را به چالش بكشند. همزمان چين و روسيه، هر دو عضو دايم شوراي امنيت هستند و از حق وتو برخوردارند. اين دو كشور مي‌توانند در شوراي امنيت و نهادهاي بين‌المللي در مواقعي كه اراده كنند جلوي تكروي و يكجانبه‌گرايي امريكا را بگيرند. در نتيجه همكاري چين و روسيه در سه زمينه تجاري، نظامي و بين‌المللي مي‌تواند باعث ايجاد چالش براي ايالات متحده امريكا شود.

اما نهايتا تعارض و رويارويي با امريكا فقط يك وجه از منافع روسيه و چين است. در واقع نمي‌توان گفت كه تمامي منافع دو كشور به رقابت يا رويارويي با امريكا خلاصه مي‌شود. همكاري روسيه و چين هر چقدر هم گسترده باشد، نهايتا به حوزه‌هايي منحصر مي‌شود كه هر دو كشور به صورت مشترك از تعارض و رويارويي با امريكا منفعت ببرند. در پرونده‌هاي مهم بين‌المللي مانند سوريه، كره شمالي و توافق هسته‌اي ايران، در شرايطي كه منافع روسيه و چين در تقابل با امريكا مشترك باشد، اين دو قدرت جهاني مي‌توانند با يكديگر همكاري‌هاي گسترده‌تري داشته‌باشند و در يك جبهه مشترك رودرروي امريكا بايستند. اگر اين نفع مشترك براي روسيه و چين در هر پرونده‌اي شكل بگيرد، همكاري اين دو قدرت بين‌المللي باعث مي‌شود كه امريكايي‌ها با چالش‌هاي جدي مواجه شوند و نتوانند به صورتي كه تمايل دارند، يكجانبه خواست خود را به عنوان تك‌ابرقدرت جهان پيش ببرند.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.