• ۱۳۹۸ چهارشنبه ۷ اسفند
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4182 -
  • ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۱ شهريور

اميد شاخص‌ها به «برگزيت»

بازارها تحت‌فشار تنش‌هاي تجاري مي‌مانند

رادين ناصحي| در ميانه نگراني‌هاي تجاري، پوند استرلينگ توانست رشد كند. با ادامه تنش‌هاي تعرفه‌اي ميان امريكا و شركاي تجاري‌اش به ويژه چين، بازارهاي مالي آسيا تحت فشار مانده‌اند. با اين حال، دور تازه گفت‌وگوهاي تجاري امريكا و كانادا كه سه‌شنبه از سر گرفته شد، اميد اندكي به بازارها داد. در اين ميان، احتمال توافق بريتانيا با اتحاديه اروپا بر سر «برگزيت» پول انگليسي را به اوج 5 هفته‌اي برد.

نهمين افت بورس‌هاي آسيا

با ادامه توجه سرمايه‌گذاران به جنگ تجاري امريكا و چين، بازارهاي سهام آسيا سه‌شنبه نهمين روز افت شاخص‌ها را تجربه كردند. چين، دوشنبه به امريكا هشدار داد كه هر اقدام تازه‌اي در مورد افزايش تعرفه‌ها را جبران خواهد كرد. دونالد ترامپ جمعه گفته بود آماده است بر تمام واردات چين تعرفه‌هاي جديد اعمال كند. روز گذشته، مقام‌هاي چيني هشدار دادند كه اين جنگ به نفع هيچ‌كس نخواهد بود. خبرهاي بد تجاري، سه‌شنبه شاخص MSCI آسيا-پاسيفيك را نيم‌درصد پايين آورد، اما از كف ماه جولاي دور ماند. در حالي كه تنش‌هاي واشنگتن و پكن ادامه دارد، سه‌شنبه وزير خارجه كانادا با نماينده تجاري امريكا دور تازه‌اي از مذاكره بر سر پيمان تجارت آزاد امريكاي شمالي را آغاز كردند.

پوند بر اوج 5 هفته‌اي

ابتداي اين هفته ميلادي، اخباري منتشر شد مبني بر اينكه احتمال به توافق رسيدن لندن و بروكسل بر سر خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا ظرف كمتر از دو ماه وجود دارد. اين خبر كه ازسوي مذاكره‌كننده ارشد بريتانيا به رسانه‌ها رسيد، روز سه‌شنبه پوند را تقويت كرد. پوند استرلينگ كه مدت‌هاست تحت فشار اختلاف‌ها بر سر «برگزيت» بوده، سه‌شنبه نزديك به 1 درصد رشد كرد. پوند روز گذشته از اميد به بهبود چشم‌انداز اقتصادي ايتاليا هم نفع برد. همزمان ارزهاي نوظهور تحت فشار ماندند تا شاخص مجموع آنها به كف 16 ماهه برود. در اين ميان، دلار از رشد پوند و ين ضرر كرد، اما خريد آن بالا ماند. شاخص دلار كه دوشنبه تا عدد 95.15 واحد افت كرده بود، سه‌شنبه صبح اندكي تقويت شد.

بازي عوامل با طلا

با ادامه خريد دلار به عنوان ارز امن در بازارهاي جهاني، طلا تحت فشار ماند. فلز زرد كه تحت‌حمايت تنش‌هاي اقتصادي جهاني هم هست، مدتي است به دليل ادامه قدرت دلار نتوانسته رشد كند. روند صبح سه‌شنبه اونس طلا وارونه روند دلار، ابتدا رشد و بعد افت بود. اونس كه دوشنبه روي قيمت هزار و 195 دلار ايستاده بود، سه‌شنبه صبح به قيمت هزار و 198 دلار هم نزديك شد اما دوباره رو به ضعف گذاشت و به سوي ميانه محدوده آخر كانال هزار و 100 دلار حركت كرد.

تداوم رشد نفت خام

ابتداي اين هفته اعلام شد كه خريد نفت اروپا از ايران 40 درصد كاهش داشته است. اين خبر كه توجه معامله‌گران بازار انرژي را جلب كرده، باعث شكل‌گيري دوره‌اي از روند رشد شده است. نفت‌خام كه دوشنبه تحت حمايت اين عامل تقويت شده بود، سه‌شنبه نيز همان مسير را پي گرفت.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.