• ۱۳۹۹ جمعه ۹ خرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4249 -
  • ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۵ آذر

وازدگي سياسي دانشگاه

محمدعلي ابطحي

در سالروز درگذشت علامه جعفري شنيدم آقاي
سيد محمدصادق قاضي طباطبايي (از مبارزين پيش از انقلاب و از ياران نزديك آيت‌الله طالقاني) براي استاد منوچهر صدوقي سها نقل كرده است كه در سال‌هاي قبل از انقلاب در دانشگاه پهلوي شيراز قرار بوده كنگره‌اي برگزار شود. رييس دانشگاه به وسيله اشخاصي از مرحوم استاد مطهري درخواست مي‌كند كه براي سخنراني در اين مراسم حاضر شوند. مرحوم مطهري به آقاياني كه درخواست را مطرح كرده بودند پيغام مي‌دهد اجازه دهيد به علامه جعفري پيشنهاد دهيم كه در اين سخنراني دانشگاهي شركت مي‌كند يا نه. ايشان از من مسلط‌تر هستند و بر علوم جديد اشراف بيشتري دارند. مرحوم مطهري شخصا با محمدتقي جعفري تماس مي‌گيرد و به دليل جايگاه مهم دانشگاه و سخنراني براي دانشجويان در يك كنگره، علامه جعفري درخواست مطهري را مي‌پذيرد كه سخنران دانشگاه باشد. اين اهميتي است كه روحانيون و عالمان ديني براي دانشگاه قائل بودند. در همان سال‌ها كه اين چهره‌هاي مورد علاقه دانشجويان را به دانشگاه راه نمي‌دادند، دانشجويان در حسينيه ارشاد و مسجد كرامت مشهد و حسينيه قبا و مسجد الجواد و چندين پاتوق مذهبي ديگر مي‌‌گشتند تا از علي شريعتي و
[ آيت‌الله]سيدعلي خامنه‌اي و مفتح و مطهري و بازرگان حرف‌هاي نو بشنوند. [ رهبر معظم انقلاب]

متاسفانه در سال‌هاي اخير دانشگاه‌ها در حوزه سياسي بي‌رمق شده‌اند. اخيرا نيز رييس نهاد براي همين دانشگاه بي‌رمق خط و نشان هم كشيده است كه سياست جيز است و نبايد به آن وارد شوند. همين امسال به مناسبت روز ۱۶ آذر يكي، دو دانشگاه براي سخنراني من را دعوت كردند و مي‌گفتند اولا اجازه سخنراني وجود ندارد بلكه بايد مناظره شكل بگيرد از دوجناح. كاملا به شكل درهم ميوه فروشي‌ها. بعد از موافقت دو طرف، مراكز امنيتي بايد مجوز صادر كنند. با همه اين حرف‌ها كلي هم نگران اين بودند كه در روز برگزاري بين مهمان‌هاي ميزگرد به‌طور خودجوش و خودسر كسي به جلسه حمله نكند. اين از حوزه سياسي. حالا برويم سراغ حوزه‌هاي ديني. من در يك ماه محرم از توي خيابان ۱۶ آذر مي‌گذشتم. بنر زده بودند و نوشته بودند سعيد حداديان و سعيد قاسمي و استاد پناهيان در دانشگاه سخنراني دارند. طبيعي است كه مي‌توان حدس زد چقدر اقبال دانشجويي در حوزه مذهبي به اين سخنرانان وجود دارد. تازه بپذيريم كه اين سخنرانان چهره‌هاي محبوب ديني هستند و تلويزيون مرتب تصاوير آنها را پخش مي‌كند. شايد به همين دليل رييس دانشگاه علامه هفته پيش ‌گفته بود استقبال و انگيزه دانشجويان براي مراسم سياسي كم شده است. حرمت به دانشجو، به آنها اعتماد به نفس مي‌دهد. درس‌خوان‌تر مي‌شوند و جلسه درس‌ها رونق بيشتري مي‌گيرد. اين مراقبت‌هاي بيروني آفت بزرگ نسل آينده است؛ هم از نظر علمي و هم از نظر ديني.در هرحال، ۱۶ آذر، روز دانشجو مبارك باشد.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.