• ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۹ دي
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4432 -
  • ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۴ مرداد

دست برتر ايران

محمد مرزبان‌راد

‌ايران پيشنهاد «عدم تعرض» داده است به كشورهاي منطقه خليج فارس. آن كشورها هم اول گمان كردند ايران دارد از سر ضعف حرف‌هايي مي‌زند تا نگراني‌اش را از بابت ائتلاف كشورهاي حاشيه جنوبي خليج فارس با قدرت‌هاي جهاني براي تهاجم به ايران كاهش دهد. اتفاقات و واقعيت‌هاي منطقه خليج‌فارس نشان داد كه نه تنها ايران از سر ناتواني پيشنهاد «تنش‌زدايي» نداده است بلكه نيروي نظامي، قدرت رهگيري و توان تدافعي اين كشور از هر زمان ديگري در چهل سال گذشته كامل‌تر و آماده‌تر است. انهدام پهپاد فوق‌سري امريكا و توقيف كشتي نفتكش انگليسي و ده‌ها معارضه كوچك‌تر كه روزانه در خليج فارس رخ مي‌دهد نشان قطعي براي تغيير موازنه قدرت نظامي و دفاعي در منطقه به نفع ايران به شمار مي‌آيد.

امريكا در يارگيري نمايشي در خليج فارس امتياز چنداني به دست نياورده است. از ناتو گرفته تا قدرت‌هاي اقتصادي اروپا و كره و ژاپن ترجيح دادند وارد بازي دو سر باخت امريكايي‌ها نشوند. سرنوشت طرح‌هاي خيالي تيم ب به دريا نرسيده به هوا رفت! اخيرا اخبار مثبتي از چرخشي واقع‌بينانه نزد سياستمداران كشورهاي حوزه خليج فارس به گوش مي‌رسد. لازم نيست خيلي خوش‌بين باشيم تا صداي گسست ائتلاف ضد ايراني را بشنويم بلكه كافي است اخبار داخلي كنگره امريكا در تحريم فروش سلاح به ائتلاف ضد يمني و توييت‌هاي تحقير‌كننده ترامپ كه دايم كشورهاي حاشيه خليج فارس را تخفيف و يادآوري مي‌كند كه بدون حمايت امريكا همگي يك لقمه چپ ايران خواهيد بود، ببينيم و بشنويم... . ايران براي آنكه آخرين ميخ را به طرح حمايت ناوگاني امريكا در خليج فارس بكوبد بايد گامي بلند و تعيين‌كننده در تنش‌زدايي با كشورهاي حاشيه خليج فارس به ويژه امارات و سعودي بردارد. اين گام مي‌تواند مقدمه‌اي براي اجراي «طرح عدم تعرض» باشد. ايران مي‌تواند اعلام كند در صورتي كه كشورهاي منطقه با پرچم‌هاي خودشان در خليج فارس كشتيراني كنند مورد حمايت جدي ناوگان ايراني خواهند بود. اين سياست ايراني مي‌تواند دست بالا را در تعاملات منطقه‌اي خليج فارس به ايران عزيز اختصاص دهد. اين قدم نخست براي تنش‌زدايي ايران در منطقه برخلاف گذشته از موضع اقتدار و به قصد بومي كردن امنيت در منطقه صورت خواهد گرفت. گاهي بايد در پارادايم‌هاي راهبردي نيز تجديد نظر كرد. انعطاف شرط اصلي براي حيات سياسي است. همان‌گونه كه ما در مقابل تغيير شرايط محيطي تن به تغيير مي‌دهيم بايد امكان تغيير دشمنان را نيز محتمل بدانيم. هرگز نمي‌گويم كه چشم‌بسته و خوش‌بينانه هر انعطاف جزيي را نشانه تغيير راهبرد دشمن بدانيم. آنچه قابل تاكيد مي‌دانم آن است كه دشمنان ما همچون ما انسان هستند؛ امكان تغيير روش دارند؛ شايد آنها هم دارند با آزمون و خطا، نظريه‌اي را راستي‌آزمايي مي‌كنند. همه حرف اين است كه به آنها امكان و اجازه تغيير دهيم؛ اگر مي‌خواهند واقعا تغيير كنند.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.