• ۱۳۹۸ يکشنبه ۴ اسفند
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4476 -
  • ۱۳۹۸ دوشنبه ۸ مهر

انتظارات از بازار مسكن

علي قائدي

بررسي روندهاي حاكم بر بازار مسكن طي دهه‌هاي گذشته نشان مي‌دهد كه بازار مسكن پس از طي دوره رونق شديد كه با افزايش قابل‌توجه تعداد معاملات و شوك در قيمت مواجه مي‌شود، طي چند ماه (حدود 4 تا 6 ماه) به دلايلي همچون كاهش قدرت خريد متقاضيان و انتظار برخي خريداران به كاهش قيمت، حجم معاملات به‌شدت افت مي‌كند و قيمت مسكن نيز به ميزان محدودي كاهش مي‌يابد، ولي پس از گذشت اين چند ماه، مجددا خريداران با تجهيز منابع مالي مورد نياز و از بين رفتن انتظارات منفي تورمي، اقدام به خريد مسكن مي‌كنند كه اين امر منجر به افزايش حجم تعداد معاملات به حد نرمال (حدود 8 تا 12 هزار واحد در شهر تهران) براي يك دوره 2 تا 4 ساله و ثابت ماندن قيمت در اين دوره چند ساله مي‌شود. ولي با وجود اين بايد توجه داشت كه دوره فعلي بازار مسكن، بنا به دلايلي همچون ابهامات در شرايط سياسي حاكم بر كشور تا حدودي متفاوت از ساير دوره‌هاست. لازم به ذكر است كه در مقطع فعلي به‌دليل خارج شدن امريكا از توافق هسته‌اي و مباحث و انتظاراتي كه درخصوص از بين رفتن توافق يا اجرايي شدن مجدد توافق و حل مشكلات سياسي در حوزه روابط بين‌الملل وجود دارد، ابهامات در فضاي اقتصادي نيز افزايش يافته است، به‌گونه‌اي كه پيش‌بيني مي‌شود با مهيا شدن شرايط مذاكره و توافق، نرخ ارز كاهش و به تبع آن قيمت‌ها نيز در بازارهاي مختلف از جمله بازار مسكن كاهش يابد و در صورت تشديد تنش‌هاي سياسي، ممكن است قيمت‌ها با افزايش مواجه شود، لذا در اين شرايط فروشندگان حاضر به كاهش قابل‌توجه قيمت نيستند و خريداران نيز با اين انتظار كه ممكن است تنش‌هاي سياسي و به تبع آن قيمت‌ها كاهش يابد، خريد خود را به تعويق انداخته‌اند كه نتيجه اين شرايط منجر به كاهش بيشتر تعداد معاملات نسبت به دوره‌هاي پيش شده است. كما اينكه گزارشات منتشر شده درخصوص بازار مسكن از طرف بانك مركزي و وزارت راه و شهرسازي نيز حاكي از كاهش بي‌سابقه تعداد معاملات مسكن است.

با وجود اين انتظار مي‌رود در صورت تثبيت شرايط موجود سياسي و اقتصادي كشور، طي ماه‌هاي آتي به‌تدريج خريداران به بازار مسكن رجوع كنند و حجم معاملات افزايش يابد و قيمت‌ها نيز در محدود‌هاي فعلي تثبيت شود.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.