• ۱۳۹۷ شنبه ۲۸ مهر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4090 -
  • ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۷ ارديبهشت

لغزيدن در بين خاطره‌ها

مهرداد احمدي شيخاني

اينجا آبادان است، راديو نفت ملي. براي ما خاطره‌باز‌هاي لب شط، خيلي سخت است كه خاطره ديگري را به اين قدمت وارد خاطره‌هاي خود كنيم و كنار آن بنشانيم. شايد يك‌جورهايي خودمان را تافته جدا بافته مي‌دانيم و زمانه و منطقه‌مان را دروازه ورود مدرنيته. جنگ هم يك‌جورهايي بر اين افزود، آنجا كه خرمشهر 45 روز ايستاد و يكي را داشتيم مثل امير رفيعي كه به تنهايي ماند در آستانه پل خرمشهر تا دوستان و يارانش بتوانند به سلامت از شط رد شوند و او با يك قطار فشنگ ماند و ماند. هنوز هم جلوي پل مانده است، نه به اميد نام كه جز در خاطره ما خاطره‌بازان لب شط هيچ‌كس يادي از او نمي‌كند.

و اين‌طور است كه سخت مي‌شود تا كسي يا چيزي را به خاطره‌هاي‌مان راه بدهيم. كم پيدا مي‌شود كسي كه بيايد و در خاطره‌مان بنشيند و يادمان بشود و يادش بشويم. ساده نيست براي‌مان كه در خاطرمان راهش دهيم و جايش دهيم. مي‌خواهد به تلخي باشد يا به شيريني. اما براي ما خاطره‌بازان لب شط كه از «راديو نفت ملي» خاطره داريم تا «خرمشهر آزاد شد»، يكي بود كه خاطره‌مان شد. در همان روزهاي دهه شصت. آن‌موقع كه «راديو نفت ملي» ديگر نبود ولي تلويزيون بود و هرروز انتظار شنيدن خبر و چهره و صدايي كه خاطره‌ آن روزهاي سخت شد. افشار يكي از آن خاطره‌هاي روزهاي سخت ما بود، براي ما كه هركسي حق نداشت خاطره‌مان شود. او كه همچون ماهي‌هاي شط ليز خورده بود بين خاطره‌هاي ما و در حوض ذهن ما ماند. با اندوه و شادي ما همراه شد و روزي كه دختر نازنينش به ناگهان رفت، همه ما با او غمگين شديم. آنهايي را كه خاطرشان را مي‌خواهيم يكي يكي مي‌روند و ما مانده‌ايم و خاطره‌هاي‌مان.

چه سخت است سركردن با خاطره‌ها در زمان‌هاي كه راه و رسم جهان در فراموشي است.

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.