• ۱۳۹۹ سه شنبه ۲۴ تير
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4462 -
  • ۱۳۹۸ شنبه ۲۳ شهريور

گمشده من چيست؟

محسن آزموده

گوگل‌كردن يكي از آشناترين و رايج‎ترين كارهاي اين روزهاي آدم‌هايي‎ است كه با اينترنت سر و كار دارند. عموم آنها در جيب‎شان يك گوشي تلفن هوشمند دارند يا در محيط كار يا خانه، رايانه‎اي متصل به اينترنت و روزانه چندين و چندبار، به دلايل گوناگون، موتور جست‌وجوي گوگل را باز كرده و در آن كلمه يا كلماتي را «سرچ» مي‌كنند. البته موتور جست‌وجو، منحصر به گوگل نيست و الان ديگر تقريبا بيشتر وب‎سايت‎ها، شبكه‎هاي اجتماعي و فضاهاي مجازي جست‌وجوگر دارند، اما بعيد است
هيچ كدام از جهت ميزان فراگيري و گستردگي به گرد پاي گوگل برسند. گوگل مصداق تام و تمام تعبير «از شير مرغ تا جان آدميزاد» است كه هر چيزي كه آدم بخواهد را از هر جاي دنيا، به طرفه‎العيني پيدا مي‌كند و هزاران هزار صفحه مرتبط به آن را در كسري از ثانيه پيش روي كاربر باز مي‎كند. ما معمولا با گوگل دنبال علايق، نيازمندي‎ها، پرسش‎ها و گمشده‌هاي‌مان مي‎گرديم. يكي به دنبال يافتن معناي يك واژه است، ديگري مي‌خواهد نشاني يك مجتمع تجاري را بيابد، سومي دنبال آن است كه بفهمد فلان بازيگر در كدام فيلم‎ها بازي كرده، چهارمي مصرع دوم يك بيت شعر يا نام شاعرش را فراموش كرده و ... .

بنابراين گوگل در وهله اول، ابزاري براي جست‌وجوي در جهان است، اما گوگل و هر موتور جست‌وجوگري را مي‎توان به عنوان وسيله‎اي براي كند و كاو در خويشتن خويش نيز درنظر گرفت. اما چطور مي‎توان از طريق گوگل به سروش كاهن معبد دلفي كه مي‎گفت «خودت را بشناس»، لبيك گفت؟ خيلي راحت است، از طريق يك گام به عقب گذاشتن و نگريستن به اينكه در گوگل و هر موتور جست‌وجوگري به دنبال چه چيز مي‎گرديم و چه چيزهايي را مي‎جوييم. مولانا جلال‎الدين مي‎گفت: «هر چيز كه در جستن آني، آني». به بيان ديگر، درون هر يك از ما را مجموعه باورها و احساسات و خواسته‎ها و اميال ما تشكيل مي‎دهد. تصور اوليه هر يك از ما اين است كه به هر سه دسته مذكور، آگاهي داريم و از خلل اين آگاهي، خودآگاهي داريم، يعني خودمان را مي‎شناسيم.

اما روان‎شناسان بزرگي چون فرويد به ما آموخته‎اند كه اين خيال خامي بيش نيست، آنچه ما از درون‎مان مي‎شناسيم، تنها بخش كوچكي از هويت‎مان است كه آن را «خود» (ego) مي‎ناميم، اين اگو تنها نوك قله از كوه يخي است كه بخش اعظم آن زير آب قرار گرفته و از ديده پنهان است و از نظر فرويد، از «فراخود» (super ego) و «نهاد» (Id) ما تشكيل شده است. شناخت فراخود، يعني مركز بايدها و نبايدها و هنجارهاي دروني‎شده در وجود انسان و نهاد، يعني مركز اميال و خواسته‎ها و آرزوهاي آدمي، كار ساده‎اي نيست. ما به سادگي نمي‎دانيم چه احساسات و عواطفي داريم و مهم‎تر از آن چه اميالي. تنها در تجربه‎هاي عيني است كه وجوه ناشناخته هويت ما خودش را آشكار مي‎سازد و گوگل كردن يكي از اين تجارب روزمره و مشترك است. يكي صبح تا شب در گوگل و اينترنت دنبال آخرين مدل‎هاي كفش و لباس و لوازم آرايشي است، ديگري تا اينترنتش روشن مي‎شود، قيمت ارز و سكه را جست‌وجو مي‌كند، سومي مدام دنبال آخرين اخبار سياسي است و اگر به «هيستوري» جست‌وجوگرش مراجعه كنيم، اسامي سياستمداران را مي‎يابيم، نفر چهارم يكسره قيمت خانه و مسكن را جست‌وجو مي‎كند و يكسر دنبال اينكه ملك در جابلقا چند است و در جابلسا چطور، فكر و ذكر نفر پنجم قيمت ماشين و مدل‎هاي مختلف آن است، ششمي عكس «سوپراستار»ها و «سلبريتي»‎ها را «سرچ» مي‎كند و از هر طريق مي‎كوشد به زندگي خصوصي آنها سرك بكشد و سر دربياورد كه كي با كي ازدواج كرد و كي از كي طلاق گرفت، نفر هفتم خوره آخرين يافته‎هاي فن‎آوري و جديدترين مدل‎هاي گوشي است و هشتمي
در به در دنبال آخرين بازي‎هاي رايانه، نهمي فيلم‌باز يا اهل موسيقي است و دهمي كرم كتاب. خلاصه از خلل همين جست‌وجوها مي‎توان
پي برد كه در ذهن و ضمير آدميان چه مي‎گذرد و چه چيزي براي آنها دغدغه است و فكر و ذكرشان را به خود مشغول داشته. يكي هم هست كه مدام در گوگل اسم خودش را «سرچ» مي‎كند و به‌دنبال نام و نشان خود در فضاي مجازي مي‎گردد.

اما پيش از آنكه بخواهم از اين طريق به گمانه‎زني درباره ديگران پي ببرم و به اصطلاح شخصيت آنها را روان‎شناسي كنم، بهتر است به خود مراجعه كنم. آگوستين قديس، فيلسوف و حكيم مسيحي مي‎گفت: «از خود برون مشو، به درون خودت بازگرد، در درون انسان است كه حقيقت مسكن دارد.» آيا تا به حال به جست‌وجوهاي گوگلي و اينترنتي خودم دقت كرده‎ام؟ من به دنبال چه چيزي هستم و در مغاك بي‎انتهاي فضاي مجازي چه چيزي مي‎جويم؟ گمشده من چيست؟

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.