• ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۴ خرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4494 -
  • ۱۳۹۸ سه شنبه ۳۰ مهر

تاثير ورزش در سبك زندگي

فاطمه ذوالقدر

ورزش، نه تنها عامل اصلي مقابله بابيماري‌هاي جسمي و روحي است كه براي مقابله با بيماري‌ها و آسيب‌هاي اجتماعي شايان توجه ويژه است. توجه به ورزش همگاني موجب سلامتي، آرامش و نشاط مردم مي‌شود. مولفه‌هايي كه وقتي در كنار هم قرار مي‌گيرند آمار شادابي و نشاط اجتماعي را در جامعه بالا مي‌برند. درنتيجه، وفاق و تعلق اجتماعي، رضايت از زندگي، همبستگي، سلامت رواني و اجتماعي افراد جامعه نيز افزايش مي‌يابد و در سويي ديگر، ميزان آسيب‌هاي اجتماعي و مشكلات ريز و درشت جسمي، روحي و ... پايين مي‌آيد. اخيرا اجراي برنامه‌هايي را در راستاي تقويت و توسعه ورزش همگاني شاهد هستيم. در اين ميان آگاه‌سازي مردم از طريق رسانه‌ها و تبليغات و برنامه‌ريزي مسوولان در سطح گسترده و دربرگرفتن تجهيزات و تسهيلات ورزشي براي تمام اقشار، مردان و زنان و دانش‌آموزان و معلولان بسيار اهميت دارد. مجلس شوراي اسلامي همواره در مصوبات خود، اين ضرورت را در نظر دارد؛ چنانچه در قانون برنامه ششم توسعه، دولت مكلف شد بيست و هفت صدم درصد (٢٧/٠%) از كل 9 درصد (٩%) ماليات ارزش افزوده را براي توسعه ورزش مدارس، ورزش همگاني، ورزش روستايي و عشايري، ورزش بانوان و زيرساخت‌هاي ورزش به ويژه در حوزه معلولان و جانبازان اختصاص دهد.

همچنين، بر اساس ماده ۵۳ قانون الحاق موادي به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت، دستگاه‌هاي اجرايي مجاز شدند به ‌منظور توسعه ورزش همگاني و قهرماني و توسعه زيرساخت‌هاي ورزش و امور جوانان در قالب قوانين بودجه سنواتي يك درصد از بودجه خود را طي دستورالعملي كه توسط وزارت ورزش و جوانان و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور تهيه و ابلاغ مي‌شود براي توسعه فضاهاي ورزشي مدارس، تكميل اماكن ورزشي و توسعه ورزش در روستاها، هزينه كنند. در سال ١٣٩٧ عملكرد نهاد‌ها در اختصاص بخشي از بودجه به وزارت ورزش و جوانان بهتر بوده است به طوري كه ٣ و نيم ميليارد تومان به بودجه ملي و ٣٠٠ ميليون تومان نيز به بودجه استاني اختصاص داده‌اند و در سال ١٣٩٨ با توجه به تنگنا‌هاي بودجه تاكنون اعتباري ابلاغ نشده است. بنابراين تنها يك مقدار در جهت رعايت ماده٥٣ براي توسعه زيرساخت‌هاي ورزشي دستگاه‌هاي اجرايي به وزارت ورزش و جوانان كمك‌هايي كرده‌اند، اما هنوز تكليف خود را به طور كامل انجام نداده‌اند. استفاده از اين ظرفيت‌ها و برنامه‌ريزي بايد به گونه‌اي باشد كه اشتياق‌آفريني و ترغيب به ورزش، شامل حال طيف‌هاي مختلف از زنان خانه‌دار و شاغل گرفته تا كودكان و سالمندان و كارمندان پشت ميزنشين بشود. ورزش همگاني، به سلامت روحي و جسمي افراد در روزهايي كه كار و دغدغه‌هاي زندگي روزمره و فشار اقتصادي و هزينه‌هاي بالاي برخي رشته‌هاي ورزشي را عامل اصلي ورزش نكردن مي‌دانند، كمك مي‌كند. همين پياده‌روي‌ها، ورزش‌هاي صبحگاهي و وسايل ورزشي موجود در پارك‌ها، مي‌تواند بهانه خوبي براي ورزش كردن باشد. اين امر جامعه را از انواع فسادها و ناهنجاري‌هاي اجتماعي مي‌رهاند. ورزش به عنوان عاملي حمايتي در درمان و پيشگيري، بايد ميان اقشار مختلف به خصوص قشر جوان نهادينه شود. در اين راستا و در هفته تربيت‌بدني، خدمات و زحمات افتخارآفرينان جامعه ورزش را ارج مي‌نهيم و اميدواريم با برنامه‌ريزي مناسب، همواره با جامعه‌اي سالم، پويا و بانشاط مواجه باشيم.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.