• ۱۴۰۱ سه شنبه ۱۸ مرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 4632 -
  • ۱۳۹۹ دوشنبه ۸ ارديبهشت

ادامه از صفحه اول

كارتر و پذيرش اشتباه

حاج سيداحمد خميني در مصاحبه‌اي با خبرگزاري پارس(خبرگزاري جمهوري اسلامي) ماجرا را اينگونه روايت مي‌كند:«اين پيام توسط آقاي قطب‌زاده در جمعه 8 فروردين به دست امام رسيد كه از قراري كه آقاي قطب‌زاده گفته در روز چهارشنبه توسط كاردار سوييس به دست ايشان رسيده و روز بعد يا همان روز يك پيام ديگر هم به آقاي بني‌صدر دادند. 
البته در پيام امام تندي‌هايي كه در پيام آقاي بني‌صدر بوده، نبوده و ملايمت داشته و آن را ما در روز شنبه از بابي كه امام فرمودند هيچ چيزي نبايد از ملت دور باشد، ما اين را در روز شنبه به راديو داديم و منتشر شد... به ‌طور كلي امام پيام را كه ديده بودند من اينجا نبودم اما چند ساعت بعد كه من آمدم ايشان فرمودند كه اين بايد منتشر بشود، براي اينكه ما چيزي را از ملت پنهان نمي‌كنيم در ثاني به احتمال قوي اينها ممكن است، خودشان منتشر كنند و بعد يك چيزهايي فكر كنند و مردم هم فكر كنند كه چيزهايي زير پرده است و ما بايد آنچه كه مي‌گذرد به مردم بگوييم و خود مردم تصميمشان را مي‌گيرند و به همين دليل گفتند كه فورا ما منتشر كنيم».
كارتر در بخشي از پيامش آورده بود:«مايلم تاكيد كنم كه حكومت من وارث يك وضع بين‌المللي خيلي حساسي مي‌باشد كه نتيجه سياست و اوضاع و احوال ديگري است و همه ما را به ارتكاب اشتباهاتي در گذشته وادار كرده است. مزيت بزرگ دموكراسي امريكايي اين است كه هميشه توانسته است، اشتباهات خود را شناسايي كرده يا آن را محكوم كند. ما موافقت خود را به كميسيون تحقيق در كنگره امريكا براي روشن كردن حقيقت اعمال وخيم مداخله امريكا مثلا در مورد شيلي اعلام كرده‌ايم و اين كميسيون تحقيق تصميمات مهمي در مورد محكوم كردن اين مداخله و تدابير بسيار مهمي در قبال مسووليت‌هاي ناشي از اين اعمال اتخاذ كرده است. آماده‌ايم اين كميسيون تحقيقي را در امريكا به نحوي برنامه‌ريزي كنيم كه بتواند حل اين بحران بين ملتين ما را امكان‌پذير كند.»
كارتر نامه‌اش را چنين ادامه مي‌دهد:«من مي‌توانم به خوبي درك كنم كه تصرف سفارت ما در تهران مي‌توانسته، عكس‌العمل موجهي براي جوانان ايران تلقي شود اما زمان سپري مي‌شود و من دلايل جدي براي ترديد درباره انگيزه‌هاي واقعي آناني كه سفارت ما را تصرف كرده‌اند در دست دارم. اشغال سفارت امروز مسائل عمده‌اي براي حكومت شما و حكومت ما ايجاد مي‌كند و [در] نهايت عامل اختلافاتي شده كه مانع رفع بحران كنوني و ايجاد روابط جديد بر اساس برابري و احترام متقابل كه شما خواهان آن بوده و ما نيز به آن موافقت داريم، است. ما آماده پذيرش حقايق جديدي كه مولود انقلاب ايران است، هستيم. اين امر همچنان هدف ما و آرزوي ماست زيرا من تصور مي‌كنم [در] نهايت ما هدف واحدي كه صلح جهاني و برقراري عدالت براي همه ملل است را تعقيب مي‌كنيم.»
كارتر پس از بي‌نتيجه بودن پيامش به مقامات ايراني، تصميم خود را براي انجام عمليات طبس گرفته بود كه نتيجه‌اش شكست عمليات نيروي دلتا امريكا كه مهم‌ترين وظيفه‌اش نجات گروگان‌ها و شركت در اقدامات ضد تروريستي تعريف شده است، بود.  مجله تايم از اين شكست و رسوايي مداخله نظامي امريكا در كشوري كه روزگاري متحد اصلي‌اش در منطقه خاورميانه بود چنين ياد كرده است «اين شكست براي امريكا به اندازه كافي خجالت‌آور بود ولي عواقب آن حتي شرم‌آورتر چراكه همه ‌چيز از آينده رياست‌جمهوري جيمي كارتر تا روابط ايالات متحده با متحدان اروپايي‌اش و ژاپن را تحت تاثير خود قرار داد. 
تصويري كه از كارتر در اذهان شكل گرفت بار ديگر تصوير شخصيتي بي‌عرضه و ناكارآمد بود. رييس‌جمهوري حالا بايد با يك رسوايي جديد كنار مي‌آمد. شكست در بيابان مي‌توانست، اميدهاي او براي انتخاب مجدد را به باد دهد».


كجا بايد ماسك بزنيم؟
مي‌تواند روي مخاط بيني و چشم و دهان كساني كه در فاصله كمتر از يك و نيم متري او قرار دارند قرار بگيرد و آنها را بيمار كند. بنابراين براي اينكه اين ريزقطرات گرفتاري ايجاد نكنند دو گروه هستند كه بايد ماسك بزنند؛ اولين گروه بيماران هستند. در اين مورد بايد گفت حتي كساني كه هنوز علايم بيماري را ندارند هم مي‌توانند ناقل ويروس باشند اما شدت انتقال آن كمتر از كساني است كه علايم دارند و با عطسه و سرفه ويروس را به خارج پرتاب مي‌كنند. 
بنابراين اولين گروهي كه ماسك مي‌زنند بايد بيماران باشند، به خصوص آناني كه علايم دارند و قدرت انتشارشان بالاتر است. دومين گروه كساني هستند كه از بيماران مراقبت مي‌كنند، مانند مادري كه فرزندش كرونا دارد و مجبور است از او مراقبت كند و هنگام دارو يا غذا دادن بايد به او نزديك شود. 
استفاده از ماسك توسط افراد سالم فقط در مواقعي كه اجبارا در مراكز تجمع به ويژه در مترو و اتوبوس حضور پيدا مي‌كنند و نمي‌توانند فاصله دو متري را از سايرين (مسافران) حفظ كنند ضرورت دارد. ولي ماسك‌زدن توسط افراد سالم در فضاي آزاد هنگام پياده‌روي ضرورتي ندارد و به علت نقشي كه در ايجاد بازار سياه در فروش ماسك ايفا مي‌كند مي‌تواند براي جامعه مشكل‌آفرين باشد. استفاده از ماسك توسط افراد سالم در صورتي كه ناقل ويروس باشند، مي‌تواند از انتقال ويروس از آنها به سايرين جلوگيري كند اما ماسك در جلوگيري از انتقال ويروس از ديگران، در صورتي كه رعايت فاصله دو متري رعايت نشده باشد، نقش چنداني ندارد.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها