• ۱۴۰۲ دوشنبه ۱۰ مهر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 5025 -
  • ۱۴۰۰ سه شنبه ۲۳ شهريور

خبر كوتاه

برنامه ساخت يك ميليون مسكن آماده شده است
محمود محمودزاده معاون وزير راه و شهرسازي اظهار كرد: بالغ بر ۵۳۴ هزار واحد مسكن ملي در حال احداث داريم و ۴۰ هزار واحد بهره‌برداري شده است. پروژه‌هاي افتتاح‌شده بعضا بدون اتكا به منابع مصوب طرح اقدام ملي پيش رفت. به‌طور مثال حدود ۲۰۰۰ واحد توسط يك تعاوني در شهر سيرجان ساخته شد كه از دولت زمين گرفتند و با خريد اوراق، تسهيلات دريافت كردند. معاون وزير راه و شهرسازي گفت: برنامه‌هاي اجرايي را درخصوص قانون جهش توليد و تامين مسكن و هدف ساخت سالانه يك ميليون واحد تهيه كرده‌ايم كه در اولين جلسه شوراي عالي مسكن به رياست محترم جمهوري و دستگاه‌هاي ذي‌ربط ارايه مي‌كنيم. وي افزود: بخش ديگر، پروژه‌هايي است كه در بافت فرسوه احداث شده كه تسهيلات ۹ درصدي اين مناطق را استفاده كردند و مابقي منابع از سوي مالكان تامين شد. اين بخش سرفصل جداگانه‌اي با بانك مسكن دارد كه حدود ۴۰ هزار واحد از طريق شركت بازآفريني معرفي شدند و براي ۲۰ هزار واحد تسهيلات پرداخت شده است. مدل سوم كساني هستند كه زمين گرفتند و بدون دريافت وام ساختند. اين گروه‌ها جلوتر از ديگر پروژه‌ها هستند و در مرحله بهره‌برداري قرار دارند.


خودروسازان در موقعيت مسلط هستند، ولي انصاف هم داشته باشند
رضا شيوا رييس شوراي رقابت با اشاره به اينكه پيش‌فروش خودرو زماني به نفع مصرف‌كننده است كه امتيازي به او بدهد، گفت: درست است خودروسازان در موقعيت مسلط قرار دارند اما انصاف هم داشته باشند. وي با بيان اينكه پيش‌فروش خودرو بايد نفعي هم براي مصرف‌كننده داشته باشد، گفت: خودروسازان توجه داشته باشند كه وقتي در پيش‌فروش هيچ امتيازي از سوي خودروساز به مصرف‌كننده ارايه نمي‌شود و سودي براي آن ندارد چرا بايد براي پيش‌خريد اقدام كند و در اين حالت استقبال مصرف‌كننده نيز كاهش پيدا خواهد كرد. رييس شوراي رقابت با اشاره به اينكه وقتي مصرف‌كننده براي پيش‌فروش اقدام مي‌كند پول خود را مدت‌ها در اختيار خودروساز قرار مي‌دهد كه در گذر زمان و در شرايط تورمي موجود مشمول تورم مي‌شود و پولش از بين مي‌رود، افزود: اما شاهد هستيم كه خودروساز هيچ امتيازي به مصرف‌كننده ارايه نمي‌دهد، نتيجه اين است كه در يك سال چند صد شكايت در اين رابطه از سوي متقاضيان به شوراي رقابت اعلام شده است.


چند هزار كارتخوان داراي تراكنش در خارج از كشور غيرفعال شد
غلامرضا مرحبا سخنگوي كميسيون اقتصادي مجلس اظهار داشت: اخيرا بانك‌ها چند هزار دستگاه كارتخواني كه در خارج كشور فعال بودند يا به دستگاه‌هاي مالياتي متصل نبودند و نظارتي بر كاركرد آنها نبوده، غيرفعال و مسدود كردند.  وي با اشاره به بخشي از اعترافات «ميلاد حاتمي» يكي از سرشاخه‌هاي سايت قمار درباره انتقال پول از ايران از طريق كارت‌هاي اجاره‌اي، دستگاه‌هاي پوز يا صرافي‌هاي غيرمجاز اظهار داشت: واقعيت اين است كه در گذشته هيچ نظارتي بر اين موضوعات وجود نداشت و بدون ضابطه انواع دستگاه‌هاي كارتخوان (پوز) به افراد ارايه شده و كارت‌هاي بانكي كنترل نمي‌شدند. وي در پاسخ به اين سوال كه منظور از اينكه در گذشته نظارت وجود نداشته چه بازه زماني است، گفت: تا همين چند ماه گذشته شاهد اين بوديم كه نظارت محكمي روي اين مسائل وجود نداشت.


كاهش قيمت جوجه يك‌روزه به ۸ هزار تومان
محمودعلي كمالي سروستاني مشاور اتحاديه مرغداران گوشتي اظهار داشت: بيشتر واردات تخم‌مرغ نطفه‌دار از تركيه، هلند، بلژيك و مجارستان صورت مي‌گيرد و وارداتي هم كه تا حالا بوده اكثرا از تركيه و مسير زميني است كه اگر واردات از كشورهاي اروپايي صورت بگيرد از طريق هوايي خواهد بود.  وي در مورد آخرين وضعيت بازار مرغ اظهار داشت: در حال حاضر وضعيت گوشت مرغ بهبود پيدا كرده و خارج از شبكه بين ۳۰ تا ۳۲ هزار تومان به فروش مي‌رسد. از سويي قيمت جوجه يك‌روزه كه افزايش داشته بود با يك‌سري تمهيدات با كاهش چشمگير به ۸ هزار تومان رسيده تا قيمت‌ها متعادل شود. وي افزود: براي نمونه اگر قيمت جوجه يك‌روزه ۵۲۰۰ تومان باشد، قيمت تمام‌شده يك كيلوگرم مرغ ۱۹۹۸۰ مي‌شود در حالي كه نرخ مصوب آن ۱۷۱۰۰ تومان اعلام شده است، بنابراين اميدوارم اين نرخ‌ها اصلاح شود.


صادرات شيرخشك آزاد شد
اميد گيلان‌پور، معاون توسعه صنايع تبديلي و كسب‌و‌كارهاي كشاورزي وزارت جهاد كشاورزي در نامه‌اي به رييس سازمان توسعه تجارت ايران، وزارت صنعت، معدن و تجارت و رييس كل گمرك جمهوري اسلامي ايران آزادسازي صادرات شيرخشك را ابلاغ كرد. در اين نامه آمده است؛ احتراماً با توجه به مصوبه شوراي قيمت‌گذاري و اتخاذ سياست‌هاي حمايتي محصولات اساسي كشاورزي به شماره ۸۶۰۳/۰۲۰ مورخ 17/4/ 1400 قيمت تضميني شيرخام به ازاي هر كيلوگرم درب واحدهاي دامداري به ميزان ۶۴,۰۰۰ ريال تعيين شد. از سوي ديگر، برابر بند ۲ مصوبه فوق، حسب اعلام اين وزارت، صادرات آن بخش از شيرخشكي كه شيرخام آن با قيمت تضميني خريداري شده، مشمول تخفيف در مابه‌التفاوت صادراتي خواهد بود. در نتيجه صادرات شيرخشك با دو مابه‌التفاوت متفاوت قابل انجام مي‌باشد. خواهشمند است دستور فرماييد ترتيبات اداري لازم براي انجام اين مهم عملياتي گردد. بر اين اساس جهت برخورداري صادركنندگان از اين امتياز، اين معاونت حجم و صادركنندگان ذينفع را به‌طور مرتب به آن سازمان محترم اعلام خواهد نمود. 

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون