• ۱۴۰۲ جمعه ۳۱ شهريور
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 3603 -
  • ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۸ مرداد

سرگشاده به آقاي جنتي

جناب آقاي علي جنتي، وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي

با سلام و احترام. تمكين اجباري جنابعالي به فشارهاي مكرر امام جمعه مشهد براي جلوگيري از برگزاري كنسرت موسيقي در مشهد، در فضاي رسانه‌اي ايران - اعم از مجازي و مكتوب - بازتاب گسترده‌اي پيدا كرد. با توجه به شناختي كه از روحيه انتقادپذيري و ادب اجتماعي شما دارم، نكاتي را به‌عنوان شهروندي كه در خراسان خدمتگزار مردم بوده و با مناسبات اجتماعي و فرهنگي و احيانا سياسي آن ديار آشناست، به عرض مي‌رساند:

1-‌ مخالفان دولت يازدهم، تمام سعي، همت و امكانات رسانه‌اي خود را در راستاي تضعيف دولت و شكست اقتدار آن به كار برده و مي‌برند. در اين وانفساي تضعيف همه‌جانبه دولت دكتر روحاني، با كوتاه آمدن يكي از وزراي آن، بسي سنگين است. شما البته با آيت‌الله جنتي، اختلاف ديدگاه زيادي در بخش‌هاي گوناگون داريد، اما نمي‌دانم چرا همانند پدر، بر مواضع‌تان كه مي‌دانيد حق است، ايستادگي نمي‌كنيد؟ تاكنون ديده‌ايم كه ايشان در مقابل همه درخواست‌ها و گفته‌هاي ديگران كه حتي جنبه قانوني دارد، سرسختانه مقاومت مي‌كند، همچنان كه براي ارسال پرونده خانم مينو خالقي، نماينده منتخب مردم اصفهان براي طرح در مجلس تمكين نكرد و يك تنه ايستاد. چه اشكال داشت كه مقاومت در برابر فشار امام جمعه مشهد براي اجرا نشدن موسيقي در دومين شهر بزرگ ايران را اين‌بار از پدرتان ياد مي‌گرفتيد؟ اگرچه بر ايستادگي جناب والد ايراد وارد است، اما فشار برشما نه جنبه قانوني دارد و نه صدور مجوز كنسرت‌ها در اختيار امام جمعه است

2-‌ مي‌دانيد كه آقاي علم الهدي قبل از شروع رياست احمدي‌نژاد بر قوه مجريه، به امامت جمعه مشهد منصوب شده است، اما ديده و شنيده نشده كه ايشان در طول آن 8 سال مديريت اصولگرايان افراطي و انحرافي در دولت، از برگزاري كنسرت‌هاي موسيقي جلوگيري كند. در صورتي كه هم رييس دولت يازدهم و هم وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اين دولت كه مسووليت رسمي صدور مجوز براي اجراي موسيقي‌هاي سراسر كشور را به عهده دارد، از دانش‌آموخته‌هاي انديشمند حوزه علميه قم هستند و قطعا بهتر از اسلاف خود كه از افراد غير مرتبط بودند با مباني شرعي وظايف و تصميمات خود آشنا و مقيد هستند. چرا از نظر سيد احمد علم الهدي موسيقي آن وقت حلال بود و اخيرا حرام شده است؟ آيا جوانان مشهدي در آن سال‌ها همه متدين و مطيع بودند و حالا لاابالي و سركش شده‌اند؟ آيا ميزان احترام به مضجع شريف رضوي، ديروز و امروز تفاوت كرده است؟ بر اين اساس فكر نمي‌كنيد كه برخورد با كنسرت‌هاي موسيقي در مشهد، از نوع برخورد سياسي براي مقابله با دولت و تصميمات آن است؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است، منتظر توضيح شما در قبال كوتاه آمدن‌تان هستيم.

3-‌ جنابعالي به دليل اينكه چندين سال نماينده عالي دولت در استان خراسان بوده‌ايد، بيش از ديگران مي‌دانيد كه خراسان و به ويژه شهر مشهد چه مشكلات عظيمي دارد كه رفع آنها تنها به دست دولت امكان‌پذير نيست و بيش از همه به عهده مقامات محلي غير دولتي است، ازجمله مصايب فرهنگي اجتماعي است كه شخص امام جمعه بايد به آن توجه مخصوص داشته باشد. حتما به ياد مي‌آوريد كه در مناطق دور دست و حتي در منازل و محل‌هاي فرسوده اطراف بيوتات متبركه، وضعيت فرهنگي در چه حدي‌بوده‌است؟ جز اين، مشكلاتي را كه خيل عظيم زائران امام همام در فصل‌هاي زيارتي با آن دست به گريبان بوده و هستند و... چه گرفتاري‌هايي بار دوش مقامات ملي و محلي مي‌كند. حال چه شده كه همه اين مشكلات از نظر آقايان بزرگ جلوه نمي‌كند، اما امر مباح و شادي‌‌آور و اميد بخش به جوانان، يعني اجراي موسيقي‌هاي فاخر و مجوزدار، ممنوع مي‌شود. باز هم به نظرتان موضع‌گيري عليه كنسرت‌ها، گامي در جهت تحكيم پايه‌هاي نظام اسلامي است كه با آن همگام شده‌ايد؟ آيا حريم چندصد كيلومتر مربعي كه اخيرا براي مرقد مطهر حضرت امام رضا(ع) تعريف شده است، فقط براي كنسرت مجاز موسيقي ممنوع‌الورود است؟ اما مفاسدي كه باكمال تاسف، بنياد خانواده‌ها را سست مي‌كند و بيش از يك امر مباح، حرمت‌شكني مي‌كند، در درجه دوم اهميت است؟

4-‌ در ميان ائمه سراسر كشور، امام جمعه‌هاي ديگري وجود دارند كه مانند آقاي علم‌الهدي مي‌انديشند، يعني هم با دولت يازدهم مخالفند و هم با موسيقي مشكل دارند و هم از فتوا‌ها و نظرات حكومتي امام خميني و آيت‌الله خامنه‌اي درباره موسيقي‌هاي با ارزش، چندان كه بايد و شايد، اطلاع دقيقي ندارند. اگر عقب‌نشيني شما، آنان را نيز تشويق كند كه از برگزاري كنسرت در استان‌هاي خود ممانعت كنند، موسيقي و موسيقيدانان، با دست‌اندازهاي فراوان روبه رو مي‌شوند. براي برخورد با شرايط فردا چه مي‌كنيد؟

با توجه به مراتب بالا تقاضا مي‌شود با قدرت تمام موضوع موسيقي و برگزاري كنسرت در مشهد را با همه سختي‌هايش حل كنيد، در غير اين صورت با توجه به شناختي كه از امام جمعه مشهد وجود دارد، سينما، تئاتر، مجسمه‌سازي و... هم در آن شهر و در آن استان كه از مناطق مهم رويش موسيقي و هنر ميهن اسلامي‌مان است، دستخوش ناملايمات مي‌شود.

ارادتمند: مصطفي ايزدي

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون