• ۱۴۰۲ سه شنبه ۱۴ آذر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 4867 -
  • ۱۳۹۹ سه شنبه ۲۸ بهمن

«اعتماد» از تلاش اصولگرايان براي انتخاب شهردار آينده تهران گزارش مي‌دهد

محافظه‌كاران به بهشت مي‌روند؟

ترقي به «اعتماد»: احتمال پيروزي قاطع اصولگرايان در انتخابات شوراي شهر زياد است

پيش‌بيني اصولگرايان از كاهش مشاركت سياسي شهروندان، شامل كاهش مشاركت در انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا در سال 1400 هم مي‌شود. همين هم باعث شده كه از هم‌اكنون شوراها را به نفع جريان خود، فتح شده ببينند. به‌خصوص شوراي شهر تهران كه در نخستين گام پس از تشكيل مسووليت خطير انتخاب شهردار پايتخت را برعهده دارد، براي آنان از جايگاهي ويژه برخوردار است و از همين حالا هم هر طيف و گروهي در اين جريان سياسي در تلاش است تا سهمي بيشتر از كرسي‌هاي شوراي شهر تهران را به خود اختصاص دهد. آنان درباره پيروزي خود در شوراي شهر تهران چنان خوش‌بين و مطمئن هستند كه از حالا دست به كار شده و چانه‌زني براي تعيين شهردار آينده تهران را شروع كرده‌اند؛ منتها اين نگراني را نيز دارند كه طيف‌هاي متعددي كه اگرچه اصولگرايند اما در انتخابات روبروي يكديگر ايستاده و هركدام دنبال منافع خود هستند، گوي سبقت را ربوده و سند «بهشت» را به نام خود بزنند. 
اصولگرايان هر روز بر گستردگي برنامه‌هاي انتخاباتي‌شان مي‌افزايند و باتوجه به انفعال نسبي و البته تاحدودي ناگزير جريان اصلاحات كه به‌خصوص در انتخابات رياست‌جمهوري بايد تا اعلام نتايج بررسي صلاحيت‌ها منتظر بمانند، اين اصولگرايان هستند كه صحنه را براي فعاليت خود مهيا مي‌بينند. آنان حالا در تلاشند تا تمام كرسي‌هاي انتخابي را -كه با انتخابات 1400 تعيين تكليف خواهد شد - تصاحب كنند. اما تمركز و نگراني‌شان نه از فعاليت‌هاي اصلاح‌طلبان و رقباي كلاسيك‌شان در جناح مقابل، بلكه ناشي از دغدغه اين روزهاي خودي‌ها و به‌اصطلاح همقطارانِ اصولگراي‌شان است. آنها تلاش خود را براي انتخابات رياست‌جمهوري از ماه‌ها پيش علني كردند و اين اواخر حتي كار به جايي رسيد كه فرياد برخي نمايندگان اصولگراي مجلس يازدهم نيز در صحن علني پارلمان بلند شد؛ از اينكه في‌المثل به‌چه حقي «بهارستان» را تبديل به ستاد انتخاباتي فلان كانديدا و بهمان گزينه احتمالي كرده‌اند. اين فعاليت‌هاي انتخاباتي اما تنها به انتخابات رياست‌جمهوري محدود نبوده و حالا با نزديك شدن به موعد نام‌نويسي انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا، كم‌‌كم اين انتخابات نيز در كانون توجه قرار گرفته است. 
حالا مدتي است كه طيف‌ها و گروه‌هاي مختلف اصولگرا تلاش خود را آغاز كرده‌اند تا همزمان با معرفي كانديداي مطلوب خود در انتخابات رياست‌جمهوري، فهرستی را نيز برای کرسی‌های پارلمان شهري در خيابان بهشت تهران تدوين کنند. بخشی از اين اصولگرايان نزديك به شهردار اسبق پايتخت و رئيس اين روزهاي پارلمان وارد گود شده‌اند. مرتضی طلایی كه در مقاطعي كه قاليباف شهردار بود، او ازجمله اعضاي متنفذ شورای شهر تهران بود، این روزها با تشکیلاتي مجزا در حال هماهنگی و تدارک برای حضور در انتخابات شوراهاي ششم است. به‌غیر از او اما چهره‌ها و طيف‌هاي اصولگراي ديگري هم به ميدان آمده‌اند و در اين ميان هستند كسان ديگري كه چون طلايي با سابقه حضور در شورای شهر تهران، تحركات انتخاباتي‌شان را براي شوراي شهر ششم كليد زده‌اند.  اين درحالي است كه به‌تازگي زمزمه‌هايي  درباره فعال شدن تشكيلاتي تازه با عنوان شوراي ائتلاف رهپويان و ايثارگران (شارا) به گوش رسيد و برخي منابع رسانه‌اي نوشتند كه اين تشكيلات نزديك به عليرضا زاكاني مي‌خواهد فهرست انتخاباتي خود را براي شوراي‌شهر و به تبع آن انتخاب شهردار تهران با محوريت چهره‌هايي چون حسين فدايي و پرويز سروري تدوين كند. بر اين اساس مي‌توان گفت كه اختلاف اصولگرايان در انتخابات رياست‌جمهوري، حالا عملا به انتخابات شوراها هم كشيده و درصورت توفيق اصولگرايان در انتخابات شوراي ششم، احتمالا همين اختلافات به موضوع انتخاب شهردار آينده تهران هم خواهد رسيد.
همزمان اما يك‌سوي جريان اصولگرا چهره‌هاي مطرح حاضرند كه بي‌توجه به كشمكش‌هاي روزانه طيف‌هاي كوچك و بزرگ اين جريان سياسي، برنامه‌هاي انتخاباتي خود را پيش مي‌برند. چهره‌هايي چون محمدباقر قاليباف، سعيد جليلي، محسن رضايي و حتي سيدابراهيم رييسي كه اگرچه بنابر برخي شنيده‌ها، خود را براي انتخابات رياست‌جمهوري آماده مي‌كنند اما همزمان بر فعاليت نزديكان‌شان در انتخابات شوراها نيز نظارت دارند. طرف ديگر نيز شوراي وحدت و مقابل اين نهاد بالادستي اصولگرا، شوراي ائتلاف صف‌آرايي كرده‌اند. جالب آنكه همه اين اصولگرايان از همگرايي سخن مي‌گويند اما عملا اين تقابل آنان است كه به سطح رسانه‌ها رسيده و ظاهرا بسيار هم جدي است. در اين ميدان شلوغ و داغ رقابت سياسي درون‌جرياني، گروهي هميشه مخالف هم فعال است؛ جبهه پايداري كه هيچ‌كدام از اين دسته‌بندي‌ها و طيف‌هاي اصولگرا را نمي‌پذيرد و آن‌طور كه ديروز پايگاه خبري امتداد نوشته، مي‌خواهد به‌جاي هماهنگ شدن با چند نهاد اجماع‌ساز جريان اصولگرا، اين نهادهاي بالادستي با پايداري هماهنگ شوند.
در ميان اين اختلافات اما به‌زودي نوبت به نام‌نويسي انتخابات شوراي شهر مي‌رسد و اصولگرايان با اين ميزان چند دستگي بعيد است كه بتوانند به فهرستي واحد براي نامزدهاي موردحمايت خود در انتخابات شوراها به‌خصوص در تهران برسند و احتمالا همين شدت گرفتن اختلافات دروني هم هست كه آنان را سخت نگران كرده و از هم‌اكنون گروهي به اين فكر افتاده تا با طرح نام‌هاي مختلف براي پست مهم شهرداري تهران حرف خود را به كرسي بنشاند. 
در همين راستا ديروز دبيركل جبهه حاميان ولايت از گزينه‌هاي مطرح و جدي اصولگرايان براي شهرداري تهران در سال ۱۴۰۰ رونمايي كرد. دلاور صيامي، دبيركل جبهه حاميان ولايت از برنامه جدي اصولگرايان براي انتخابات شوراي شهر و شهرداري تهران خبر داد و به پانا گفت: «آقايان مرتضي طلايي، سعيد محمد، هابيل درويش، رستم قاسمي و مجتبي عبداللهي از گزينه‌هاي احتمالي، مطرح و جدي اصولگرايان براي شهرداري تهران هستند.» او كه به‌گفته خودش، «سال‌ها به عنوان بازرس ويژه قاليباف در شهرداري تهران» فعاليت كرده، همچنين گفته است: «درباره شهردار آينده تهران هم‌فكري بسياري در حوزه اصولگرايي در حال انجام است.»
آن‌چه اما در اين فهرست جالب است، اين است كه برخي افراد ماه‌هاست فعاليت‌هاي انتخاباتي خود را شروع كرده‌اند و ازجمله آنان سعيد محمد فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء و رستم قاسمي وزير نفت دولت محمود احمدي‌نژاد. دو گزينه با پيشينه نظامي كه البته طي ماه‌هاي اخير به عنوان كانديداي رياست‌جمهوري در فضاي سياسي مطرح بوده‌اند اما ازقضا «اعتماد» از ماه‌ها پيش به‌خصوص درباره محمد نوشته بود كه او احتمالا مي‌خواهد با استفاده از فضاي رسانه‌اي حاكم بر انتخابات رياست‌جمهوري، خود را به شهرداري تهران برساند. رستم قاسمي هم مي‌تواند مسيري مشابه محمد را طي كند. جالب آنكه بنابر پيگيري‌هاي خبرنگار «اعتماد» هماهنگي‌هايي نيز ميان اين دو گزينه احتمالي وجود دارد.
حميدرضا ترقي، كنشگر سياسي اصولگرا درباره فعاليت‌هاي انتخاباتي اصولگرايان براي شوراها به «اعتماد» مي‌گويد: «تاجايي كه اطلاع دارم انتخابات شوراهاي شهر و روستا در استان‌هاي ديگر به مراكز استان و شهرها واگذار شده و قرار بر اين است كه در همان شهرها براي كانديداهاي خود تصميم بگيرند. درباره تهران هم شوراهاي ائتلاف و وحدت در حال پيگيري هستند كه جزئيات را بايد خودشان اطلاع‌رساني كنند.» اين عضو ارشد حزب موتلفه اسلامي همچنين درباره مطرح شدن برخي گزينه‌ها براي تصدي شهرداري تهران در سال آينده مي‌گويد: «به نظرم طرح گزينه براي شهرداري تهران در حال حاضر موضوعيت ندارد؛ چراكه تا وقتي تركيب شوراها مشخص نشده، شهردار تعيين كردن خيلي زودهنگام است و به نظرم چندان محلي از اعراب ندارد.» ترقي معتقد است كه عمده اين اخبار و گمانه‌زني‌ها، كارهاي رسانه‌اي و تبليغاتي است و تاكيد كرده كه اصولگرايان هنوز درباره اين موضوعات به تصميمي مشخص نرسيده‌اند. ترقي اما همچون اغلب همفكرانش درمجموع نسبت به نتايج انتخابات پيش‌رو بسيار خوش‌بين است و صراحتا گفته است: «احتمال اينكه اصولگرايان تمامي كرسي‌ها شوراها را به دست بياورند، زياد است.» اين عضو حزب موتلفه البته علت اين خوش‌بيني خود را در عملكرد نامناسب شوراي فعلي تحليل كرده و گفته كه «عملكرد شوراي شهر فعلي نتوانسته رضايت مردم را جلب كند» اما بعيد نيست علل هماني باشد كه ديگر اصولگرايان را از ماه‌ها پيش به سرنوشت انتخابات 1400 خوش‌بين كرده بود. دلايلي كه البته هرچه به روز سرنوشت نزديك مي‌شويم، از قطعيت‌شان كاسته و با اما و اگر بيشتر مواجه مي‌شوند.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون