• ۱۴۰۱ يکشنبه ۱۲ تير
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 5056 -
  • ۱۴۰۰ سه شنبه ۴ آبان

رييس‌جمهوري با سفيران سوييس، فنلاند، بلژيك، قبرس، قرقيزستان و آذربايجان ديدار كرد

دريافت استوارنامه 6 سفير

ابراهيم رييسي بخشي از ساعات كاري روز گذشته خود را به ديدار با تعدادي از سفيران جديد كشورهاي مختلف و مراسم ديپلماتيك دريافت استوارنامه اين سفيران اختصاص داد. نكته حايز اهميت در بين سطور اخباري كه در اين خصوص روي خروجي پايگاه اطلاع‌رساني رياست‌جمهوري رفت اما آنجا بود كه اين وب‌سايت درحالي ضمن انتشار خبر دريافت استوارنامه سفيران جديد چند كشور ازجمله سوييس، فنلاند، بلژيك، قبرس، قرقيزستان و آذربايجان، بخشي از سخنان رييسي و سفيران جديد را در اين ديدارهاي ديپلماتيك منتشر كرد، در پوشش خبر دريافت استوارنامه سفير جديد آذربايجان به انتشار صرف خبر دريافت استوارنامه بسنده كرد. اين درحالي است كه طي مدت اخير شاهد برخي تنش‌هاي لفظي ميان مقامات جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان بوديم.
به هر تفسير ابراهيم رييسي صبح ديروز علاوه بر آنكه استوارنامه علي عليزاده، سفير جديد جمهوري آذربايجان را دريافت كرد، در نشستي ديگر در ديدار سفير جديد سوييس، پس از دريافت استوارنامه كريستين دوسي، سفير جديد سوييس در تهران با بيان اينكه روابط دو كشور همواره دوستانه بوده، گفت: «سوييس همواره نقش مثبتي در حفظ و گسترش صلح داشته و انتظار مي‌رود در دوران جديد نيز بتواند نقش مستقل خود را در برابر سياست‌هاي يك‌جانبه‌گرايانه امريكا حفظ كند.» كريستين دوسي نيز در اين ديدار با بيان اينكه ايران كشوري برخوردار از تمدني كهن و درخشان است، گفت: ايران و سوييس بيش از 100 سال است كه روابط خوبي در عرصه‌هاي سياسي، فرهنگي، اقتصادي و علمي دارند. او ابراز اميدواري كرد فعاليت‌ شركت‌ها و فعالان اقتصادي سوييس در ايران فراهم شود.
رييسي همچنين پس از دريافت استوارنامه «تورداقون صديقف» سفير جديد قرقيزستان در تهران گفت: با توجه به عضويت دو كشور در سازمان‌هاي متعدد منطقه‌اي ازجمله اكو و شانگهاي، زمينه‌هاي مناسبي براي همكاري دوجانبه در زمينه‌هاي تجاري و ترانزيت وجود دارد. تورداقون صديقف سفير جديد قرقيزستان در تهران نيز در اين ديدار با تبريك آغاز روند عضويت دايمي ايران در سازمان شانگهاي گفت: حضور ايران به عنوان يكي از اعضاي اصلي سازمان همكاري شانگهاي مي‌تواند زمينه گسترش بيش از پيش روابط تهران و بيشكك را فراهم كند. رييسي همچنين پس از دريافت استوارنامه سفير جديد بلژيك جيانمار كوريتزو با اشاره به سوابق روابط دوستانه دو كشور و بيان اينكه جمهوري اسلامي ايران همواره به تعهدات خود پايبند بوده، گفت: با وجود اين، كشورهاي اروپايي به تعهدات خود در برجام عمل نكردند. كشورهاي اروپايي چه در توافق برجام و چه در مسائل ديگر نبايد به نحوي عمل كنند كه امريكا احساس كند اروپا حوزه نفوذ اوست. رييسي در نشستي ديگر پس از دريافت استوارنامه كاري كاهيلوتو سفير جديد فنلاند در ايران گفت: اميدواريم اتحاديه اروپا و كشورهاي اروپايي بتوانند در مسير استقلال راهبردي پيشرفت و خود را از سياست‌هاي توسعه‌طلبانه امريكا جدا كنند، چراكه يك‌جانبه‌گرايي امريكا به نفع جهان نيست. رييس دولت سيزدهم ضمن دريافت استوارنامه آندرياس كوزوپيس سفير جديد قبرس خطاب نيز گفت: روابط بين دو كشور در مرحله‌اي است كه مي‌تواند در حوزه‌هاي اقتصادي و تجاري افزايش يابد و اميدوارم اين روابط به سطح قابل قبولي برسد.

 

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون