• ۱۴۰۲ چهارشنبه ۸ آذر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 3921 -
  • ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۳ مهر

دومين جلسه درتاريخ نود ساله آكادمي اسكار

نت‌فليكس شايسته حضور در اسكار است ؟

بهار سرلك

 

با شروع مقدمات نودمين دوره مراسم اسكار، دست‌اندركاران آكادمي علوم و هنرهاي سينمايي در واكنش به تغييرات گسترده اين صنعت از رشد روزافزون سرويس آنلاين گرفته تا محدوديت‌هاي كمپين‌هاي اسكار، رفتاري مصمم از خود نشان مي‌دهند؛ با گردهمايي 300 نفر از اعضاي آكادمي در هفته گذشته كه دومين جلسه تاريخ نود ساله اسكار را رقم زدند، نگراني‌هاي اين اعضا آشكار بود. نخستين‌بار در سپتامبر 2013 اين اعضا در جلسه‌اي به بحث درباره آينده آكادمي پرداختند؛ جلسه‌اي كه هيات‌مديره پاسخگوي پرسش‌هايي بودند كه هرگز منتشر نشد. در جلسه هفته گذشته نيز آنها طرح‌هاي آينده آكادمي را مورد بررسي قرار دادند. اما اين‌بار پرسش‌هاي پيش از برگزاري جلسه منتشر شدند.
طبق گزارشي كه وبسايت فيلم ددلاين از اين مراسم منتشر كرده، اين جلسه با حضور 775 عضو تازه‌كار آكادمي برگزار شد. در واقع حضور اين اعضا پيامد تلاش‌هايي است كه آكادمي براي دستيابي به تنوع و شفافيت و دوري از رسم و رسوم‌هاي دست‌وپاگير قديمي‌اش در پيش گرفته است. اما صحبت‌هاي اعضا نياز شديد به حل مسائل ريشه‌اي را نشان مي‌دهد. يكي از مديران آكادمي با اشاره به نگراني‌اش از سرويس آنلاين مي‌گويد: «بايد تعريف خود را از فيلم تعيين كنيم.»
نمي‌توان گفت آكادمي از كنار اين مساله به راحتي عبور كرده است؛ سال گذشته، نت‌فليكس در هفت شاخه (براي پنج فيلم مستند و دو فيلم كوتاه مستند) نامزد دريافت جايزه شد. اين در حالي است كه فيلم «منچستر كنار دريا» محصولي از كمپاني آمازون جوايز بهترين بازيگري مرد نقش اول و بهترين فيلمنامه را به خانه برد. اما مشكل اصلي برخي اعضا اين است كه سرويس آنلاين شايستگي رقابت با فيلم‌هايي كه اكران عادي را پشت سر مي‌گذارند، ندارند. فيلمي كه واجد شرايط حضور در رقابت اسكار است بايد «هفت روز تمام در لس‌آنجلس و هفت روز در نيويورك طي زمان قيد شده روي پرده برود» اگر فيلمي مستقيما به دست مخاطب برسد، فاقد صلاحيت حضور در اين رقابت است. با اين وجود، پيش از اين سرويس‌هاي آنلاين با خريدن سالن‌هاي سينما به مدت چند هفته و دور زدن آيين‌نامه آكادمي، فيلم خود را واجد شرايط حضور در اسكار معرفي مي‌كردند. آكادمي كميته‌اي را براي بررسي قوانين اكران و تصميم‌گيري درباره حضور سرويس‌هاي آنلاين مامور كرده است. تمركز اين كميته بر برنده شدن اين فيلم‌ها در جوايز امي و اسكار در يك سال است.
موفقيت سرويس آنلاين در جوايز امي به يكي از بحث‌هاي روز تبديل شد و حالا آكادمي نمي‌داند بايد حضور محصولات نت‌فليكس را در مراسم خود داشته باشد يا نه. نت‌فليكس پيش از اين براي فيلم‌هاي مستند نامزد جايز شده است اما فيلم‌هاي روايي اين كمپاني هرگز به آكادمي راه نيافته‌اند. انتظار مي‌رود امسال حداقل يك فيلم از نت‌فليكس در اسكار شركت كند؛ درام «Mudbound» ساخته دي ريس، فيلمي كه هفدهم نوامبر در وبسايت نت‌فليكس به صورت آنلاين در دسترس مصرف‌كننده قرار مي‌گيرد و همزمان روي پرده سينماهاي مشخصي‌ مي‌رود.
يكي از اعضاي آكادمي معتقد است حضور نت‌فليكس در شاخه‌هاي اصلي به «بي‌ارزش جلوه كردن اسكار» منجر مي‌شود. اما نمي‌توان تصور كرد اگر محصول اين كمپاني ارزشمند است و از قوانين اكران پيروي كرده باشد، از حضور آن جلوگيري شود.
 اما مهم‌ترين بحث جلسه اعضاي آكادمي اين بود كه نت‌فليكس همانند رقيب قدرش، آمازون، از قوانين پيروي نمي‌كند و به رسوم اكران سينمايي احترام نمي‌گذارد و از نظر آنها همين مولفه فيلمي «حقيقي» را معرفي مي‌كند.

 

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون