• ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۷ شهريور
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
www.icee-iran.ir سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 3954 -
  • ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ آبان

حق شهروندي در شفافيت اقتصادي

فاطمه سعيدي

يكي از ريشه‌اي‌ترين مشكلات در كشور ما مساله شفافيت اقتصادي بنگاه‌ها و دستگاه‌هاي مختلف است. اين معضل البته ريشه‌اي ديرينه دارد اما سه سال قبل قانون شفافيت مالي تصويب شد. اين قانون تصريح دارد كه همه شركت‌ها و بنگاه‌هاي مالي موظفند صورت‌هاي مالي خود را افشا كنند. اما عملا اين اتفاق نيفتاده است. متاسفانه دستگاه‌هاي مختلف نيز نسبت به تخلف آشكار از اين قانون توجه كافي را ندارند. با اينكه ما در كشور تلاش كرده‌ايم قوانين سخت‌گيرانه‌اي در مبارزه با فساد اقتصادي مصوب كنيم اما در عرصه اجرا همچنان با مقاومت، فشار و بي‌توجهي مواجهيم.
بنگاه‌هايي كه هيچ نمايي از صورت مالي آنها وجود ندارد با چه تضميني قرار است دست به تخلفات عديده‌اي نظير پولشويي نزنند؟
مسلما با اين وضعيت اجراي قوانين نمي‌توان انتظار داشت به اهداف كلان اقتصادي حتي نزديك شويم. رشد 8 درصدي با پنهان‌كاري اقتصادي به دست نمي‌آيد.
دولت هم در اين سال‌ها تلاش بسياري كرده تا همه بنگاه‌ها و دستگاه‌هاي مختلف را به سمت شفافيت هدايت كند. برنامه‌هاي آقاي رييس‌جمهور براي دولت يازدهم و دوازدهم نيز در بخش‌هاي متعددي به شفافيت پرداخته است اما همچنان مي‌بينيم اين قوانين نه درست و نه كامل اجرا نمي‌شود. خوشبختانه اخيرا در مجلس فراكسيون حقوق شهروندي تشكيل شده است. اين فراكسيون خود را موظف مي‌داند در هر مساله‌اي كه حقوق شهروندان تضييع شود ورود كرده و آن موضوع را پيگيري كند.
قانون دسترسي آزاد به اطلاعات نيز يكي از مصاديق حقوق شهروندي است كه امروز به درستي اجرا نمي‌شود. بطور حتم در مجلس پيگير اين مساله خواهيم بود.
به هر حال حق همه ملت است كه بدانند دستگاه‌هاي عمومي و بنگاه‌هاي اقتصادي چگونه فعاليت مي‌كنند، چه قراردادهايي بسته مي‌شود و صورت‌هاي مالي در چه وضعيتي است. متاسفانه به دلايل مختلف پنهان‌كاري‌هاي اقتصادي براي سال‌ها اتفاق افتاده و قطعا مبارزه با اين وضعيت كه بسترساز فسادهاي گسترده و چند هزار ميلياردي است – كه نمونه‌هايش را ديده‌ايم- عزم راسخي مي‌خواهد كه بايد در همه نهادهاي حاكميتي وجود داشته باشد.
*عضو هيات رييسه فراكسيون حقوق شهروندي

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.