• ۱۳۹۸ شنبه ۴ خرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4049 -
  • ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۲ اسفند

سرودي براي تقديس هويت ملي

عبدالجبار كاكايي

ميان تمام ترانه‌هايي كه با تاريخ موسيقيايي ايران گره خورده است، نمونه‌هاي ماندگاري وجود دارد كه هيچگاه از گذر زمان جا نمانده‌اند و فارغ از تمام حواشي، نسل به نسل جلو آمده‌اند و محبوبيت‌شان همان‌طور دست‌نخورده باقي مانده است؛ ترانه‌هايي كه امضاي صاحب اثر مي‌شوند و تا هميشه ياد او را زنده نگه مي‌دارند. سرود «اي ايران» يكي از اين ترانه‌هاي ماندگار است.

ترانه‌اي كه سروده حسين گل‌گلاب است و براي شاعرش شبيه امضاي درخشان و ناب است. ماندگاري‌ اين ترانه ويژگي‌هاي بسياري دارد. جدا از تلفيق كلام و موسيقي ترانه «اي ايران» كه به‌هرحال مورد توجه آهنگسازها هم قرار گرفته، جوهري در اين شعر وجود دارد كه باعث ماندگاري آن شده است؛ مي‌توان گفت به نوعي تقديس هويت ملي ايران و به تعبير شاعر، مرز پُر گوهر است.

نام هيچ شخصي در اين سروده نيست و نوعي فروتني ملي در اين اثر ديده مي‌شود كه شاعر آن را در اين كلمات بروز داده است. اشارات مشهوري كه جز مواردي است كه مردم با آنها مانوس هستند، مانند فداكاري در راه وطن و مقاومت در برابر دشمنان وطن، از جمله ويژگي‌هايي است كه اين اثر را در ذهن همگان ماندگار كرده و مي‌بينيم كه بعد از گذشت سال‌ها نه تنها از يادها نرفته كه نسل به نسل زنده مانده و شنيده شده است. علاوه بر اين، زمان سرودن اين ترانه، شهريور ماه سال 1320 مصادف با يكي از پُرمخاطره‌ترين دوره‌هاي تاريخي
ملت ايران بود.

درست در اين نقطه عطف، ترانه‌اي شكل مي‌گيرد كه ميان ده‌ها سرودي كه ساخته شده، جزء معدود ترانه‌هايي است كه نام هيچ رييس، قوم، حاكم يا پادشاهي در آن نيست و شايد يكي از دلايل اين اتفاق حس مالكيت حسين گل‌گلاب به آثار خودش است. حسين گل‌گلاب شاعري بود كه به كارهايش احساس تعلق‌خاطر داشت و آنها
را حفظ مي‌كرد .

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.